Piyasadaki en etkili diyetlerden birini takip etmek için 8 ipucu

İyi bilmemize rağmen, çok az pratik yapıyoruz. Hepimiz Akdeniz diyetinin faydalarının farkındayız, ancak bundan çok az yararlanıyoruz. İşte birkaç fikir


Sağlıklı bir yaşam tarzını takip etmek için, dengeli beslenmeyi egzersiz ve uygun sayıda dinlenme saati ile birleştirmek çok önemlidir. Bu anlamda son yıllarda ön plana çıkan diyetlerden biri de Akdeniz diyeti. Akdeniz Diyet Vakfı'na göre, bu diyet tüketilen yağın türünü (zeytinyağı, balık ve kuruyemiş), ana besin maddelerinin bölümlerini (yemeklerin ve etlerin temeli olarak kepekli tahıllar ve sebzeler veya "garnitür" gibi benzerleri) vurgulamaktadır. ve tariflerinde bulunan mikro besinlerin zenginliği. Bu diyet, tahıllar, yumurtalar ve yağlı balıklardan sebzelere, meyvelere ve kırmızı ve beyaz etlere kadar tüm besin gruplarını içerir.Ayrıca, bu diyetin önerilmesinin bir başka nedeni de mevsim sebzeleri kullanılmasıdır, böylece malzemelerinizi sorunsuz bir şekilde alabilirler. . Öte yandan, 2010 yılında UNESCO Akdeniz diyetini İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası olarak ilan etti. Ardından, Sağlık Koçu Rocío Río de la Loza, bu sağlıklı diyeti takip etmek için 8 ipucu sunuyor ve temel sağlık yararlarından bazılarını ekliyor.


İzlediğiniz için teşekkürler

Çeşitlilik zenginliğidir: sağlığınıza zarar veren mucize diyetlere bir son verin ve beslenme piramidinin yönergelerine göre Akdeniz diyetine bahse girin. Bu diyet, az ya da çok tüm gıda gruplarını içerir: tahıllar, yumurtalar, baklagiller, süt ürünleri, mevsim sebzeleri ve meyveleri, mavi balık ve kırmızı ve beyaz et.

Sütun olarak zeytinyağı: Akdeniz Diyet Vakfı, zeytinyağının "E vitamini, beta-karotenler ve tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengin ve kalp koruyucu özellikler veren bir gıda" olduğunu belirtiyor. Anahtar, sıvı altını sağlıklı yiyecekler pişirmek ve salataları veya diğer besleyici tarifleri hazırlamak için kullanmaktır.

Fundación Patrimonio Comunal Olivarero, sızma zeytinyağı ve fındık içeren tarifleri sayesinde Akdeniz diyetinin kardiyovasküler kaynaklı ölüm, miyokard enfarktüsü ve kaza sayısını% 30'a kadar serebrovasküler azalttığını iddia eden üç bilimsel çalışma sundu.

Hidrasyonun önemi: Günde iki litre su içmek (5-6 bardak arasında) refahı artırır ve dengeyi korumaya yardımcı olur. Bu miktar, her birinin uyguladığı yaşa veya egzersize bağlı olarak değişkendir ve infüzyonlarla tamamlanabilir.

Fiziksel egzersiz yapın: Her kişinin özelliklerine göre uyarlanmış sporlar yapmanız önerilir. Amaç, forma girmek, sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek ve dengeli bir diyetle birlikte kilo kontrolünü teşvik etmektir.

Ebedi gençliğin sırrı: British Medical Journal'a göre, Akdeniz diyetinin temellerine dayanan bir diyet, sızma zeytinyağının öne çıktığı gıdalarının antioksidan özellikleri sayesinde uzun ömürlülüğü destekliyor. Ayrıca bu sağlıklı beslenme, kanser riskini azaltır ve kalp damar sağlığını iyileştirir.

Kolay tarifler: Geleneksel mutfak, çok besleyici olan kolay tarifler yapmak için birleştirilen sağlıklı ürünlerle Akdeniz diyetinin temellerinden biridir. Bu diyete uymak için Akdeniz havzasında yaşamak şart değildir, çünkü bu yiyecekler dünyanın her yerinden satın alınabilir. En tecrübesiz olanlar bile mutfağa girdiklerinde yemeklerin çoğunu hazırlayabilecekler.

Obeziteyi önler: Bu nedenle Akdeniz diyetinin çocukluktan itibaren yaşam tarzınızın bir parçası olması önerilir. Bu diyet, kilo kontrolünü destekleyen ve yaşamın farklı aşamalarında aşırı kilolu olma riskini azaltan sağlıklı bir alışkanlıktır.

Navarra Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Akdeniz diyeti hamileliği destekliyor: Doğurganlığı ve dolayısıyla kadınların hamile kalma şansını artırıyor. Altı yıldan fazla süren takipten sonra, diyetlerinde Akdeniz modelini izleyen kadınlar, hamile kalma sorunları nedeniyle% 44 daha az doktora gittiler.

Rocío Río de la Loza, kan basıncını, yüksek kolesterolü, astımı da düşürdüğünü, Parkinson ve Alzheimer hastalığıyla mücadeleye yardımcı olduğunu ve insülin direncini önlediğini, depresyonu azalttığını, diş sağlığını önemsediğini, romatoid artriti iyileştirdiğini ve yaşam kalitesini artırdığını açıklıyor. Akdeniz diyeti ayrıca kronik hastalıkları önler ve bunlarla savaşmaya yardımcı olur. Ek olarak, bu diyet her yaştan, vejeteryan ve hatta glüten intoleransı olanlar için idealdir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar