El pan integral: ¿una buena estrategia para adelgazar?

 Hayır, karbonhidratları doğru miktarlarda yerseniz sizi şişmanlatmaz.


Kilo vermek söz konusu olduğunda, ölçekle mücadele eden birçok insan diyetlerinden karbonhidratları keser. Çok kalorili oldukları ve kilo vermek isteyenlerin alışveriş sepetinden neredeyse ilk çıkanlar oldukları konusunda genel bir fikir var. Bununla birlikte, karbonhidratların ekmek, makarna, fasulye ve patatesi içeren çok geniş bir kategori olduğunu ve gıdalarda yağ ve proteinle birlikte bulunan üç makro besinden biri olduğunu unutmayın.

Diyetimizden ilk buharlaşan gıdalardan biri ekmektir. Tüketimini azaltmak değil, doğrudan ortadan kaldırmak ya da tam buğday ekmeği yerine ikame etmektir. Ama bu gerçekten işe yarıyor mu? Daha sonra göreceğiz.

Karbonhidratları kesmeyin

Öncelikle bir şeyi açıklığa kavuşturalım. Hayır, karbonhidratları doğru miktarda yerseniz sizi şişmanlatmaz. Neredeyse hiçbir yiyecek tek bir besin içermez ve çoğu, değişen miktarlarda karbonhidrat, yağ ve protein kombinasyonudur.


İzlediğiniz için teşekkürler

Tam buğday ekmeği beyaz ekmeğe göre daha fazla sağlık faydası sağlar ve beyaz ekmeğin aksine tüketimi kilo alımını teşvik etmiyor gibi görünmektedir.Size enerji verdikleri ve bazı hastalıkların riskini azalttığı için sağlığınız için önemlidir. Karbonhidratlar, tereyağı, soslar veya başka bir kalori çeşnisi eklemediğiniz sürece kilo almanıza neden olmaz. Karbonhidratlar aslında yağdan daha az gram kalori içerir, bu da onları sağlıklı bir kiloyu korumanın faydalı bir parçası haline getirir. Gıdalarda üç farklı karbonhidrat türü vardır: şeker, nişasta ve lif.

Nişasta, ekmek, pirinç, patates ve makarna gibi bitkilerden gelen yiyeceklerde bulunur. Nişasta iyidir çünkü size tüm gün devam etmenizi sağlayacak yavaş ve istikrarlı bir enerji salımı sağlar. Şekerde şeker, tatlılar, işlenmiş yiyecekler ve alkolsüz içecekler gibi yiyeceklere şeker veya basit karbonhidrat eklenebilir. Aynı zamanda meyvelerde, sebzelerde ve sütte doğal olarak bulunan şeker türlerini de içerir.

Elyaf kaynağı

Lif başka bir önemli karbonhidrattır ve çoğunlukla meyve ve sebzelerde, tam buğday ekmeğinde ve tam buğday makarnasında bulunur. Bir araştırmaya göre, beyaz ekmek ve tam buğday ekmeği aynı kalorileri sağlıyor, ancak ikincisi daha tatmin edici. Diyetinizdeki karbonhidratları önemli ölçüde azaltmak sağlık sorunlarına neden olabilir. Karbonhidratlar vücudun ana enerji kaynağıdır ve onları yemezseniz, vücudunuz enerji için protein ve yağ kullanır. Aynı zamanda, karbonhidrat olmadan yeterince lif almak zor olabilir ve lif, sindirim için çok önemlidir ve sizi aşırı yememek yerine tok tutmaktır. Bu nedenle, tam tahıllar, patatesler, sebzeler, meyveler ve baklagiller gibi daha sağlıklı karbonhidrat kaynaklarını tercih etmeniz önerilir.

Şimdi büyük soruya geçelim: Tam buğday ekmeği kilo vermeye iyi gelir mi? Express'in aktardığı birkaç araştırmaya göre, beyaz ekmekten daha sağlıklı bir seçenek. Tam buğday ekmeği beyaz ekmeğe göre daha fazla sağlık yararı sağlar ve beyaz ekmeğin aksine tüketimi kilo almayı veya karın çevresini desteklemiyor gibi görünmektedir.

Daha fazla doyurur

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, beyaz ekmek ve tam buğday ekmeği aynı kalorileri sağlıyor, ancak ikincisi daha tatmin edici, bu da daha düşük kalori alımına yardımcı oluyor ve daha fazla lif sağlıyor, bu da bağırsak geçişinde ve emilim glikozunda bir azalma ile ilişkili. Çalışma aynı zamanda tam buğday ekmeğinin beyazdan daha düşük bir glisemik indekse sahip olduğunu, yani tam buğday ekmeğinden daha düşük kan şekeri seviyeleri ve daha düşük kan şekeri tepkisi üreten kan şekerinde daha yavaş bir artış sağladığını gösteriyor. vücut ağırlığının düzenlenmesi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar